Sıkça Sorulan Sorular

Yurt dışına her ay en az 2 gönderi yapıyorsanız sizi VIP üye olmaya davet ediyoruz.


EasyKargo

Sıkça Sorulan Sorular


TRANSFER SÜRELERİ

GEREKLİ DOKÜMANLAR


BİZE ULAŞIN

Telefon: +90 216 505 0 501
GSM & WhatsApp: +90 532 364 8870
Mail : info@easykargo.com

AĞIRLIK, HACİMSEL AĞIRLIK VE KARGO ÜCRETİNE ETKİLERİ

 • Gönderimin Ağırlığı Nasıl Belirlenir ?
 • Koli ve Paket Boyutları Fiyatı Nasıl Etkiler ?
 • Ağır ve Hacimli Gönderileri Nasıl Gönderebilirim, Sınırlamalar Var mi?
Gönderimin Ağırlığı Nasıl Belirlenir ?

Yurtdışına yapacağınız gönderinizin maliyetini belirleyeci etken gönderdiğiniz paketinin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu sebeple gönderinizin ağırlığı dışında hacimsel ağırlığınında hesaplanması gerekmektedir. Gönderinizin gerçek ağırlığı ile Hacimsel Ağırlığı karşılaştırılarak yüksek olan değer fiyatlandırma için kullanılacaktır.

Hacimsel ağırlığın (DESİ) hesaplanabilmesi için peketinizin Uzunluk, Derinlik ve Yükseklik ölçülerine sahip olmanız gerekiyor. Uzunluk (cm) X Yükseklik (cm) X Derinlik (cm) / 5000 formülü ile hacimsel ağırlığını sizde hesaplayabilirsiniz.

Gönderinize ait bilgileri girerken paketinizin ağırlığı ile birlikte mutlaka paketinizin en, boy ve yükseklik ölçülerini cm cinsinden girmeniz gerekmektedir.

Koli ve Paket Boyutları Fiyatı Nasıl Etkiler ?

Yurtdışı Kargo Gönderi Maliyetini etkileyen en önemli etken hacimsel ağırlık ve paketinizin Uçak ta kaplayacağı alan olması sebebi ile paket ölçüleri arttıkça Yurtdışı Kargo Maliyetiniz aynı oranda artacaktır.

Yurtdışına yapacağınız 1 kg ağırlığında bir ürünü 30x30x30 ebatlarında bir koli ile gönderdiğinizde hacimsel ağırlık (DESİ) sebebi ile 5.4 kg ile ücretlendirileceksiniz.

Yurtdışına yapacağınız gönderilerde kolinizin ölçülerini olabildiğince küçük olacak şekilde hazırlamanız durumunda fiyat avantajı sağlacağınızı unutmayınız.

Ağır ve Hacimli Gönderileri Nasıl Gönderebilirim, Sınırlamalar Var mi?

Yurtdışına yapacağınız Hızlı Ekspess Kargo Gönderileri için bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamalar gönderinin ağırlığı, hacimsel ağırlığı ve ebatları olmak üzere üç farklı sınırlama uygulanmaktadır.

Yurtdışı Ekspress Hızlı Kargo ile koli şeklinde gönderileriniz maksimum 70 kg ağırlığında olabilir. Fakat gerçek ağırlığı 30 kg. geçen gönderiler için ekstra masraf çıkacaktır. Bu paketleri bir insanın taşıyacağını düşünerek 30 kg. ağırlığını geçmemesine özen gösteriniz.

Yurtdışına yapacağınız Express Hızlı Kargo için hazırlayacağınız paketler 120 cm X 80 cm X 80 cm ebatlarını geçmemesine özen gösteriniz. Bu ebatlar maksimum taşınabilir koli ölçüleri olarak kabul edilmektedir. Tek uzunluk olarak ise 120 cm den uzun gönderiler için ekstra fiyatlama yapılmaktadır. Paketlerinizi hazırlarken 120 cm uzunluğu geçmeyecek şekilde hazırlamalısınız.

Koli ölçüleriniz konusunda merak ettiğiniz her türlğ soruyu müşteri hizmetleri ekibize ulaşara bilgi edinebilirsiniz.


PAKETLEME VE GÖNDERİ YAPMAK İÇİN HAZIRLAMA

 • Paketlerinizin Kargo Süreci Hangi Aşamalardan Geçiyor ?
 • Kolimi Nasıl Paketlemeliyim ?
 • Kırılabilecek Eşyaları Sizinle Gönderebilir Miyim ?
 • Gönderi Yapmadan Önce Hangi Evrakları Hazırlamalıyım ?
 • EasyKargo ile Gönderi Yaptığımda Elimde Yasal Bir Belge Olacak mı?
 • Konşimento (Air Waybill) Nedir ?
 • Proforma Fatura Nedir ?
 • Koli İçeriğimi Proforma Faturada Tam Beyan Etmezsem Ne Olur ?
 • Hangi Gönderilerin Taşıması Yapıyorsunuz ?
Paketlerinizin Kargo Süreci Hangi Aşamalardan Geçiyor ?

Siparişiniz sonrası paketinizin hangi aşamalardan geçerek alıcının eline ulaştığını bilmek, paketinizi hazırlarken ve oluşabilecek hsarların önüne geçmek için önem arz etmektedir.

Gönderinizin toplaması İstanbul içinde belirli bölgelerde EasyKargo tarafından bu bölgelerin dışında kalan bölge ve illerden gönderi yapacak olan müşterilerimiz anlaşmalı olduğumuz kargo firmasına gönderilerini karşı ödemeli olarak İstanbul Operasyon Merkezi adresimize yollamaktadır. EasyKargo operasyon merkezine gelen gönderileriniz detaylı bir arama ve kontrolden geçtikten sonra anlaşmalı olduğumuz firmanın operasyon merkezine gitmekte, ayrıca burada da x-ray cihazından geçerek uçağa yüklenmektedir.

Bu taşıma sırasında kargonuz diğer tüm kargolarla beraber taşınmakta, bağzı durumlarda üst üste istiflenerek taşınmaktadır. İçerik olarak taşınması yasaklı veya uçuşa çıkması sakıncalı olan tüm paketler göndericilere iade edilmektedir.

Alıcı ülkeye varan gönderiler alıcı ülke gümrüğü tarafından incelendikten sonra anlaşmalı kargo firmalarımız ile taşınarak alıcıya teslimatı yapılmaktadır.

Kolimi Nasıl Paketlemeliyim ?

Yurtdışına yapacağınız gönderinizi hazırlarken kolinizin paketlenmesine özen gösteriniz.

 • Kırılabilecek eşyaları balonlu poşete (patpat) sarmanız taşıma esnasında oluşabilecek sarsıntı ve darbe durumunda kırılmaktan koruyacaktır. Birden fazla eşya veya ürün gönderimi yapıyorsanız hepsini ayrı ayrı sarmanız birbirirlerine çarparak kırılmasını engelleyecektir.
 • Daha önce kullanılmamış ve kaliteli koli ( Çift Oluklu ) kullanmanız taşıma esnasında oluşabilecek yüklerde deformasyonu engelleyecektir. Daha önce kullanılmış, çevrenizden temin edebileceğiniz standart koliler genelde tek oluklu koli olacağı için üzerine yük gelmesi durumunda deformasyona uğrayarak yurtdışına yaptığınız gönderinizin zarar görmesine neden olabilir.
 • Koli içerisinde kalan boşlukları köpük, karton gibi paketleme malzemeleri ile doldurarak yastıklamanız yurtdışına gönderdiğiniz malzemeleri dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma altına alacaktır.
 • Kaliteli koli bandı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ucuz koli bantları yeterince tutmayacağı için kolinizde açılmaya sebep olabilir. Ayrıca kolinizin üst kapağını değil yanlarından da bantlamız kolinizin açılmasını veya patlamasını engelleyecektir.
Kırılabilecek Eşyaları Sizinle Gönderebilir Miyim ?

Yurtdışına Göndereceğiniz kırılabilecek kargolarınızı bizimle gönderebilirsiniz. Fakat buarada önemli nokta paketlemenin buna uygun olarak yapılmasıdır. Paketlemesi düzgün yapılmayan kırılabilecek ürünleri kargo şirketleri taşımama ve reddetme hakkına sahiptir. Ayrıca cam, porselen gibi malzemeleri taşımayı kabul etse dahi sigorta dışında tutabilmektedirler.

Ürünlerinizi uygun ve sağlam bir şekilde paketlenmiş ve taşınmaya elverişli ise diğer yurtdışı kargolar ile birlikte taşınabilir.

Gönderi Yapmadan Önce Hangi Evrakları Hazırlamalıyım ?

Yurtdışına Göndereceğiniz Evrak Dışı Kargolar için öncelikle Proforma Fatura hazırlamanız gerekmektedir. Kısaca Proforma Fatura koli içerisinde bulunan tüm ürünlerin ve fiyatlarının yazılı olduğu gönderen ve alıcı bilgilerini bulunduran beyandır. Bu belge gönderim yaptığınız ülkenin gümrük görevlileri tarafından incelenecek ve gümrük vergisinin hesaplanmasında kullanılacaktır. Proforma Fatura eksik beyan edilirse alıcı ülke gümrüğünde sorun yaşanabilmektedir.

Proforma dışında Konşimento hazırlanmalıdır. Konşimentoyu verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizin adınıza biz hazırlıyor ve bir kopyasını mail adresinize gönderiyoruz.

EasyKargo ile Gönderi Yaptığımda Elimde Yasal Bir Belge Olacak mı?

EasyKargo, kargo taşımacılığında aracılık yapan bir firmadır. Firmamızın ticaret odasına kayıtlı olup, faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüm gönderileriniz yasal olarak sorumluluğumuz altındadır.

Gönderisini yaptığınız gönderiler operasyon merkezimize ulaştığında konşimentosu hazırlanarak bir kopyası size ileticeketir. Bu konşimento bu kargonun size ait olduğunu belgelemekte ve üzerindeki konşimento numarası ile anlaşmalı olduğumuz taşıyı kargo firmasının (DHL, FedEx, UPS vs.) web sitesinden takibini anlık olarak yapabilmektesiniz. Taşımacılık sözleşmesi ile ilgili detaylar için lütfen taşımacılık sözleşmemizi inceleyiniz.

Konşimento (Air Waybill) Nedir ?

Uluslararası Hızlı (Uçak) Kargo Taşımacılığı yapan firmalarca düzenlenen ve paketlerin taşınmak üzere teslim alındığını gösteren belgedir. Üzerinde Gönderici ve Alıcıya ait iletişim bilgilerinin bulunur ve gönderinin sizin adınıza yapıldığını kanıtlar. Konşimento numaranız ile kargonuzun hangi aşamalardan geçtiğini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Proforma Fatura Nedir ?

Evrak dışında yapılan yurtdışı gönderilerinde hazırlanması gereken, gönderinizin içeriğinin kalem kalem fiyat bilgileri ile beraber nelerden oluştuğunun yazılı olarak alıcı ülkenin gümrüğüne yaptığınız beyandır. Gerçek fatura yerine geçmez, alıcı ülkenin gümrük yetkilileri tarafından bu beyan kabul edilerek üzerinde yazan bilgi ve fiyatlar doğrultusunda gümrük vergisi hesaplanır.

Koli İçeriğimi Proforma Faturada Tam Beyan Etmezsem Ne Olur ?

Kargo gönderinizin içeriğini Proforma Faturada tam beyan etmez veya farklı fiyat bildirmeniz durumunda gümrük yetkililkeri beyanınızı güncellemenizi isteyebileceği gibi gümrük vergisini standart piyasa değerleri üzerinden hesaplayarak oluşturabilirler. Eğer gönderiniz içinde proforma faturada beyan etmediğiniz uçuşa yasaklı, gümrük tarafından kabul edilmeyen bir ürün bulunursa, gönderiniz imha edilebilir ve bu imha için sizden ayrıca ücret talep edilebilir.

Özellikle orjinal ambalajında olmayan gıda ürünleri bir çok ülke gümrüğü tarafından gıda sertifikası yok ise kabul edilmemektedir. Gıda ve benzeri gönderileriniz için önceden EasyKargo müşterihizmetleri ile irtibata geçerek bilgi alınız.

Hangi Gönderilerin Taşıması Yapıyorsunuz ?

Aşağıda listede yer alan mallar HİÇBİR KOŞUL ALTINDA TARAFIMIZDAN TAŞINMAZ.

 • Canlı hayvan
 • Antikalar (hassas ve/veya kırılabilir)
 • Asbest/Amyant
 • Değerli madenler, külçe olarak
 • Nakit para
 • Ateşli silahlar ve bunların parçaları ve mühimmat
 • Kürk
 • Tehlikeli veya yanıcı maddeler (IATA Yönetmeliği tarafından belirlenmiş)
 • İnsan beden parçaları veya külleri
 • Mücevherler, değerli metaller ve değerli taşlar
 • Narkotik maddeler (yasa dışı)

TOPLAMA VE DAĞITIM

 • Gönderimin Toplamasını Nasıl Yapıyorsunuz ?
 • İstediğim Tarihte Toplama Yaptırabilir miyim?
 • Toplama İçin Kurye Ne Zaman Gelir ve Gelmez İse Ne Olur?
 • Gönderimin Dağıtım Gününü ve Saatini Belirleyebilir miyim?
 • Gönderimin Takibini Nsaıl Yapabilirim ?
 • Gönderim Teslim Edilmemiş, Sebebi Nedir ?
 • Gümrük İşlemlerine Müdahil Oluyor musunuz ?
 • Gümrük Nedir ?
 • Gönderim Teslim Edilirken Alıcıdan Ekstra Ücret İstenmiş, Sebebi Nedir ?
 • Gönderim Alıcıya Ulaşmadığında Ne Yapmalıyım?
 • Gönderim Geç Teslim Edilirse Ücretimi Geri Labilir miyim ?
Gönderimin Toplamasını Nasıl Yapıyorsunuz ?

Paketleriniz anlaşmalı olduğumuz UPS Kargo personeli tarafından belirleyeceğiniz gün içerisinde adresinizden toplanacaktır. UPS Kargo ile karşı ödemeli olarak İstanbul Operasyon Merkezi Adresimize göndermeniz gerekmektedir. Bu konuda Müşteri Hizmetleri Ekibimiz sizinle iletişime geçerek detayları paylaşacaktır. Gönderiniz bize ulaştığı gün yurtdışana sevk edilerek size konşimento ve takip bilgisi iletilecektir.

İstediğim Tarihte Toplama Yaptırabilir miyim?

Evet istediğiniz gün toplama yaptırabilmekteyiz. Sipariş giriş aşamasında not kısmına bu ve benzeri talep ve görüşlerinizi ekleyebilirsiniz.

Toplama İçin Kurye Ne Zaman Gelir ve Gelmez İse Ne Olur?

Toplamaları anlaşmalı olduğumuz UPS Kargo yapmaktadır. Toplama için arzu ettiğiniz tarihte adresinizden toplama yapılması için gerekli organizasyon tarafımızdan yapılmaktadır. UPS Kargo personeli trafik ve o günkü yoğunluğa bağlı olarak en geç 17:00 a kadar adresinizden gönderinizi toplayacaktır.

Yaşanabilecek aksilikler ve sorunlar için Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Gönderimin Dağıtım Gününü ve Saatini Belirleyebilir miyim?

Bireysel müşterilerimiz için zaman öncelikli servislerimiz bulunmamaktadır. Kurumsal müşterilerimiz için Zaman Öncelikli Servisler sunabilmekteyiz.

Gönderimin Takibini Nsaıl Yapabilirim ?

Gönderinizin takibini size vereceğimiz konşimento numarası ile anlık olarak yapabilirsiniz. Konşimento numarası gönderiniz İstanbul Operasyon Merkezine Ulaştığında oluşturulacak ve size e-mail adresiniz üzerinden bildirilecektir. Ayrıca paketinizin tüm hareketleri mail adresinize otomatik olarak gelecektir.

Gönderim Teslim Edilmemiş, Sebebi Nedir ?

Gönderiniz standart süresinde teslim edilmemiş ise kargo takip sayfasından son durumunu, herhangi bir sorun veya gecikme sebebi konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teslimat Gecikmelerine;

 • Alıcının Adreste Bulunamamış Olması
 • Adresin Yetersiz Olması
 • Gönderinin Gümrük İncelemesine Alınmış Olması
 • Alıcı Ülkede Tatil Gününe Denk Gelmesi

gibi sebepler olabilir. Çalıştığımız DHL ve FedEx kargo şirketlerinde kayıp ve hasar gibi durumların oluşma olasığı çok düşüktür.

Gümrük İşlemlerine Müdahil Oluyor musunuz ?

Kargo firmaları gümrük işlemlerine doğrudan müdahil olamaz. Gümrükte oluşabilecek masrafları önceden bilemeyeceğimiz gibi gümrükten geçiş garantisi de vermemiz mümkün değildir.

Gümrük Nedir ?

Gümrük, ülkelere giren ve çıkan mal ve eşyaların incelendiği, gerekirse vergilendirildiği bir devlet kurumudur. Her ülke için farklı muafiyet koşulları olmakla beraber genelde 100 € değerine kadar ticari olmayan gönderiler gümrükten muaftır. Ticari gönderilerde veya alıcının firma olması durumunda vergilendirme yapılabilmektedir.

Gönderim Teslim Edilirken Alıcıdan Ekstra Ücret İstenmiş, Sebebi Nedir ?

Easy Kargo sadece kapıdan kapıya olan taşıma hizmetinin ücretini alır. Eğer gönderiniz alıcı ülke gümrüğünde gümrük vergisine tabii olması ve benzeri ücretlerin oluşması durumunda bu oluşan ücretler alıcıdan istenir. Oluşan vergi ve ücretler tamamen bizim dışımızda alıcı ülkenin gümrüğünde oluşan ücretler olup alıcı ülkenin kasasına girmektedir, Easy Kargo ile ilgili değildir.

Gönderim Alıcıya Ulaşmadığında Ne Yapmalıyım?

Gönderiniz alıcınıza ulaşmadığı durumlarda Easy Kargo Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçiniz. Easy Kargo aracı firma olarak adınıza taşıyıcı firma ile temasa geçerek gönderilerinizin detayları hakkında sizi bilgilendirecektir.

Gönderim Geç Teslim Edilirse Ücretimi Geri Labilir miyim ?

Easy Kargo olarak sadece aracılık yapmaktayız. Sizin adınıza sektörün önde gelen firmaları ile anlaşmalar yapıp, size en uygun gönderi fiyatlarını vermekteyiz.

Genelde bir sorun yaşanmamakla birlikte bazen gümrük ve benzeri sebeplerle teslimatta gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu gecikmeler doğrudan bizimle alakalı olmadığı için geç teslimatlarda geri ödeme yapılmamaktadır.


HASAR VE SİGORTA PROSEDÜRLERİ

 • Gönderim Hasarlı Teslim Edilmiş, Ne Yapmalıyım ?
 • Tam Koruma Sigorta Ücreti Nedir ve Ne Kadar Hasarı Korur ?
Gönderim Hasarlı Teslim Edilmiş, Ne Yapmalıyım ?

Alıcı teslimat esnasında paket ezilmiş, hasar görmüş şekilde geldi ise mutlaka teslimatı yapan kurye elemanına tutanak tutturmalıdır. Tutanak tutulmamış gönderiler için hasar başvurusu yapılamamaktadır.

Gönderileriniz Easy Kargo tarafından 50 USD bedele kadar otomatik olarak sigortalıdır. Paketleme sebebi ile oluşan hasarlar dışında Easy Kargo gönderi ücreti ve 50 USD ye kadar olan içerik bedelini size ödeyecektir.

Hasar bildirimleri için Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Tam koruma için ekstra sigorta seçeneklerimiz bulunmakta olup Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Tam Koruma Sigorta Ücreti Nedir ve Ne Kadar Hasarı Korur ?

Tam Koruma sağlamak için ekstra 30 USD ücret ile 1000 USD değere kadar sigorta yapabilmekteyiz. Ekstra sigorta ile kayıp veya herhangi bir hasar durumunda zararınız tarafımızdan karşılanmaktadır.


DÜZENLİ GÖNDERİ YAPANLAR

 • Fazla Gönderi Yapan Müşterileriniz İçin İndirimleriniz Var mı ?
 • Kurumsal Müşterilerinize Nasıl Avantajlar Sağlıyorsunuz ?
 • Acentelik Veriyor musunuz ?
 • E-Ticaret ile Yurtdışına Satış Yapıyoruz, Easy Kargo’yu Kullanabilir miz ?
Fazla Gönderi Yapan Müşterileriniz İçin İndirimleriniz Var mı ?

Ayda 4 ve üzeri gönderi yapan Kurumsal Firmalar için Sözleşme yaparak 220 Ülkeye %30’a varan indirimler ile gönderi yapabilirsiniz. Bu konudaki taleplerinizi Müşteri Hizmetlerimize ileterek Müşteri Temsilcilerimizin size  dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kurumsal Müşterilerinize Nasıl Avantajlar Sağlıyorsunuz ?

Bireysel müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerin dışında Kurumsal Müşterilerimiz için fiyat avantajının dışında ofislerine kurulacak yazılımlar ile kendi gönderilerini kendilerinin hazırlaması, anlaşmalı firmalarımızın doğrudan kapıdasn kapıya hizmet vermesi gibi bir çok avantaj sağlayabilmekteyiz. Detaylar için Müşteri Hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Acentelik Veriyor musunuz ?

Gerekli Şartların sağlanması durumunda Acentelik verebilmekteyiz. Gerekli Şartlar ve Detaylar konusunda  Müşteri Hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret ile Yurtdışına Satış Yapıyoruz, Easy Kargo’yu Kullanabilir miz ?

İnternet üzerinde E-Ticaret sistemi ile Yurtdışına satış yapan müşterilerimiz için özel çözümler sunmaktayız. Bu konudaki taleplerinizi Müşteri Hizmetlerimize bildirmeniz durumunda, satış temsilcilerimiz sizinle kısa sürede iletişime geçecektir.


Twitter

@easy_kargo - 8 sene

Online Kargo hizmetimiz çok yakında başlıyor.

ÖDEME SEÇENEKLERİ

3D Secure güvencesi ile Tüm Kredi ve Banka Kartları veya Havale/EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi Kartı
× WhatsApp ile görüşme başlatın!